Training Awards winners

0
1237

Over 150 business people celebrated the achievements of both individuals and businesses at the Excellence in Business Training Awards 2016, on Friday night.

Hosted by Cornwall College Business (CCB) at the Atlantic Hotel in Newquay, the awards recognise exceptional training and development in organisations across the south west.

This year saw two double winners – Fit N Fun kids scooping the Outstanding Commitment to Training Small (1-50 employees) Award and its apprentice Amy Jones, taking the title of Young Apprentice of the Year (16-18 years old).

Eden Project proudly accepted the Outstanding Commitment to Apprenticeships Medium/Large (51+ employees) Award and its Learning and Development Specialist, Jed Langdon took the Individual Champion to Staff Development Award.

Amarjit Basi, CEO of The Cornwall College Group, opened the evening and congratulated all nominees on their success.

“The standard of nominations this year was exceptional,” he said. “The winners deserve particular praise for being recognised as the best in their category.  It’s been a wonderful night of entertainment and celebrations and I’ve been humbled to be part of it. Congratulations to all the shortlisted companies and individuals and to our winners tonight.”

Full list of winners and runners-up

Outstanding Commitment to Apprenticeships Small (1-50 employees)

Sponsored by Cornwall Care

Winner:

  • Sadler and Bourne

Runners-up:

  • Fit N Fun Kids
  • Glenn Humphries Landscaping Ltd

Apprentice of the Year (19+ years old)

Sponsored by Pirate FM

Winner:

  • Emily Dunn, Focus Technology Europe Ltd

Runners-up:

  • Jake Hawke, Eden Project
  • Tom Cox, Desine

Young Apprentice of the Year (16-18 years old)

Sponsored by City & Guilds

Winner:

  • Amy Jones, Fit N Fun Kids

Runners-up:

  • Emily Penny, West Country Sports Horse
  • Jack Mullin, ARC Retail

Outstanding Commitment to Apprenticeships Medium/Large (51+ employees)

Sponsored by Cornwall Chamber of Commerce

Winner:

  • Eden Project

Runners-up:

  • Hydra (SW) Ltd
  • The Wrigley Company

Individual Achievement

Sponsored by Sapience HR

Winner:

  • Helen Triebel, Graphic plc

Runners-up:

  • Tom Cox, Desine
  • Toby Poulton, Fugro Geoservices

Outstanding Commitment to Training Small (1 – 50 Employees)

Sponsored by Cormac Solutions Ltd

Winner:

  • Fit N Fun Kids

Runners-up:

  • Bluefruit Software
  • The Globe

Outstanding Commitment to Training Medium (51-149  Employees)

Sponsored by Cornwall College Business

Winner:

  • Sponge UK

Runners-up:

  • Bluefruit Software
  • Logical Cleaning Solutions

Outstanding Commitment to Training Large (150 plus employees)

Sponsored by Business Cornwall magazine

Winner:

  • Cormac Solutions Ltd

Runners-up:

  • Cornwall Care
  • Eden Project

Training Programme of the Year

Sponsored by Cornwall Development Company

Winner:

  • St Austell Brewery

Runners-up:

  • Graphic plc
  • Wolf Minerals

Individual Champion to Staff Development

Sponsored by Midas

Winner:

  • Jed Langdon, Eden Project

Runners-up:

  • Catherine Thomas, China Fleet Country Club
  • Ian Bown, Cornwall Care